Dzisiaj jest: 14 Grudzień 2017    |    Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Kalendarz

grudzień 2017
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

NewsletterWiadomość HTML?

Sonda

Czy portal www.ofszlaksobieskiego.pl spełnia Państwa oczekiwania?

Dodaj nową odpowiedź!
3 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

odwiedziny:odwiedziny:2942030

Konsultacje społeczne

Wielkość tekstu:

W ramach projektu zostaną wykorzystane metody konsultacyjne, które zakładają aktywny udział mieszkańców i NGO w planowaniu przyszłości OF Szlaku JIIIS. Konsultacje zaangażują mieszkańców w proces podejmowania decyzji, w którym głos mieszkańców jest brany pod uwagę. Mieszkańcy zyskają możliwość wyrażenia swoich pomysłów, obaw i idei. Działanie nazwane partycypacją wskazuje na kwestię udziału mieszkańców w planowaniu przestrzeni publicznej OF Szlaku JIIIS.

Ze względu na dwa czynniki, tj. charakter planowanych inwestycji kluczowych oraz specyfikę technik partycypacyjnych, wybrano następującą konfigurację konsultacji w ramach projektu:

  • Technika planning for real zostanie zastosowana dla inwestycji kluczowych dotyczących planowania przestrzeni pałacowo-parkowych, a więc będzie miała zastosowanie do ustaleń dotyczących inwestycji w gmach: Piaski, Gorzków, Mełgiew, Krasnystaw, Rybczewice
  • Technika planowanie partycypacyjne zostanie zastosowana dla inwestycji kluczowych dotyczących planowania przestrzeni fragmentów miejskich – ulic i skwerów, a więc będzie miała zastosowanie do ustaleń dotyczących inwestycji kluczowych w mieście Łęczna oraz Krasnystaw
  • Technika  planowanie przyszłościowe zostanie zastosowana do planowania rozwoju kluczowego miejsca w gminach: Milejów, Spiczyn
  • Technika Charette zostanie zastosowana do planowania inwestycji kluczowych w zakresie zagospodarowania przestrzeni turystycznej i kulturowej w gminach: Ludwin, Wólka.

Na podstawie bezpośrednich obserwacji oraz wyników przebiegu partycypacji społecznej opracowany zostanie Plan konsultacji społecznych na ternie obszaru funkcjonalnego Szlaku JIIIS nakierowany na dokonanie wyboru optymalnych technik konsultacyjno-partycypacyjnych  dla rozwoju OF Szlaku JIIIS, w tym ( o ile zajdzie taka potrzeba) dopasowania istniejących technik do specyfiki obszaru.

  • Konsultacje społeczne z użyciem techniki planning for real - otwarte debaty oraz spotkania grup roboczych przy makietach przestrzennych odzwierciedlających obecną  przestrzeń danego miejsca i z użyciem modeli obiektów nieistniejących w tej przestrzeni, a zaplanowanych przez uczestników, praca nad ustalaniem funkcji całościowych i składowych danego miejsca.
  • Konsultacje społeczne z użyciem techniki planowania partycypacyjnego - analiza danych wtórnych, badania potrzeb i oczekiwań różnych grup, wstępna analiza aktorów i zasobów, projektowanie rozwiązań
    w ścisłej współpracy z aktorami, przygotowanie wraz z zespołem badawczym różnych wariantów do konsultacji, podsumowywanie zatwierdzeniem inwestycji przez wszystkie strony.
  • Konsultacje społeczne z użyciem techniki Charette - zgromadzenie niezbędnych danych do warsztatów oraz trwająca w ciągu kilku dni zasadnicza część warsztatów -praca  specjalistów z różnych dziedzin, odbywająca się w grupach,  moderowana przez osobę nie mającą żadnej koncepcji, której ustalenia codziennie wieczorami są ewaluowane przez mieszkańców.
  • Konsultacje społeczne z użyciem techniki planowania przyszłościowego - praca w kilku mieszanych społecznie grupach, posiadająca 4 wyraźnie oddzielone od siebie fazy: przygotowawczej,  krytyki – poszukującej  słabych stron i  niedoskonałości,  utopii – zbudowanie idealnej wizji miejsca, realizacji – rozpisanie wizji  na konkretne działania i dostępne finanse.

Materiały promocyjne

Tu wkrótce pojawią się materiały promocyjne

Na skróty